تبلیغات
کامپیوترستان - نکاتی برای تبحر در کار با سیستم‌عامل موبایل گوگل
سه شنبه 4 مرداد 1390

نکاتی برای تبحر در کار با سیستم‌عامل موبایل گوگل

• نوع مطلب: اخبار فناوری ،ترفند ،
• نوشته شده توسط: محمد مهدی کربلایی صادق

ماهنامه شبکه - آندروید در مدتی کوتاه از فرزند ناتوان غول اینترنت یعنی گوگل، به یک سیستم‌عامل پیشرفته، توانمند و پرکاربرد برای گوشی‌های هوشمند تبدیل‌شد. شرکت گوگل در راستای حمایت از جنبش اپن‌سورس، سیستم‌عامل آندروید را عرضه کرد و درها را به روی توسعه‌دهندگان نرم‌افزار گشود. البته این اقدام با مشکلاتی نیز همراه بود...

اما امروزه آندروئید یک رقیب جدی برای آی‌فون محسوب می‌شود. گوشی‌های آندروید جزء توانمندترین گوشی‌های هوشمند امروزی محسوب می‌شوند. فروشگاه اینترنتی Android Market نیز با سرعت بسیاری درحال رشد است. همچنین تعداد کاربران آندروید نیز هرروز بیشتر از قبل می‌شود. از طرفی میزان فروش گوشی‌های آندروید بسیار بیشتر از تولید آن است و به دلیل همین محبوبیت تصمیم گرفتیم راهنمای جامعی را در اختیار کاربران حرفه‌ای آندروئید قرار دهیم. در این مقاله نحوه کار با سیستم‌عامل موبایل گوگل را به‌طور کامل شرح می‌دهیم.

تنظیمات گوشی را تغییر دهید

گوشی‌های هوشمند امروزی با بهره‌گیری از فناوری‌هایی مانند GPS ،Bluetooth ،3G (حتی 4G) و پردازنده‌های بسیار توانمند، از همیشه هوشمندترند. تمام این هوش اضافی به معنای افزایش پیچیدگی برنامه‌های کاربرد و تراکنش سریع‌تر اطلاعات است و در نتیجه مدیریت توان مصرفی اهمیت بالایی می‌یابد. برای حداکثر استفاده از قابلیت‌های گوشی، پیکربندی آن با استفاده از تنظیمات مناسب، بسیار مهم است.

همسان‌سازی بیشتر با حساب‌های یکپارچه
هنگامی که برای نخستین‌بار گوشی اندروید خود را پیکربندی می‌کنید، چندین حساب کاربری متفاوت مانند Microsoft Exchange و گوگل را در آن تعریف‌می‌کنید. پس از پیکربندی گوشی همواره با مراجعه به بخش Accounts & Sync از تنظیمات گوشی می‌توانید حساب‌های بیشتری را تعریف‌کنید. البته تنها نگارش‌های 2,0 به بعد آندروئید امکان استفاده از چند حساب کاربری گوگل را فراهم می‌کنند. از این حساب‌های اضافی گوگل می‌توانید به منظور همسان‌سازی (Sync) تقویم‌ها، ایمیل، حساب‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی(‌که توانایی همسان‌سازی شماره‌ها و عکس تماس‌ها را دارند) و حساب‌های Exchange‌ برای همسازی با سرورهای Microsoft Exchange بهره بگیرید.

شکل 3- با استفاده از آندروئید می‌توانید چندین صفحه اصلی را به‌طور همزمان به کار بگیرید و در هریک مجموعه منحصربه‌فردی از ویجت‌ها را در اختیار داشته باشید.

تقابل سرعت شبکه و عمرباتری
بهره‌مندی از اتصال 3G به ویژه هنگام دسترسی به حجم زیاد اطلاعات در اینترنت به عنوان مثال، هنگام پخش موسیقی یا فیلم مزایای بسیاری را به دنبال دارد. با وجود این، هنوزهم فناوری 3G در برخی نقاط قابل دسترسی نیست. اگر سیگنال 3G در محل زندگی شما ضعیف بوده یا وجود ندارد، فعال‌سازی این قابلیت، عمر باتری شما را کاهش می‌دهد. هنگامی که یک گوشی 3G در یک شبکه 2G به کارگرفته می‌شود، به‌طور خودکار توان مخابراتی خود را تاحد ممکن افزایش می‌دهد تا شاید یک برج 3G سریع را در اطراف بیابد. این عملکرد گوشی با سرعت و شدت بیشتری توان باتری را به مصرف می‌رساند. خوشبختانه آندروئید امکان غیرفعال‌کردن آنتن 3G را در مناطق خارج از محدوده آنتن‌دهی 3G در اختیار کاربر می‌گذارد. برای این کار باید تنظیمات مربوطه را از بخش Mobile Networks واقع در منوی Wireless & Networks مورد دسترسی قرار دهید. در این تنظیمات با توجه به درایور مورد استفاده شما، گزینه‌ای با عنوان Network Mode یا Use Only 2G Networks وجود دارد.در اینجا باید گزینه GSM Only یا کادر علامت گزینه 2G Networks را انتخاب کنید. همین مفهوم درباره گوشی‌های 4G مانند EVO 4G‌ نیز مصداق دارد.

شکل 4- با اجرای چهار مرحله ساده می‌توانید یک ساعت زنگدار سفارشی بسازید که هر روز هفته شما را با زنگ خاصی از خواب بیدار کند.

نکته‌هایی درباره صرفه‌جویی در توان مصرفی
چنان‌که می‌توانید تصور کنید، ‌تغییر دائمی تنظیمات گوشی همراه با تغییر شرایط و همچنین تغییر تنظیمات در زمان خروج از یک شبکه 3G مستلزم صرف زمان زیادی برای انجام امور پیش‌و‌‌پا افتاده است. فروشگاه Android Market تعداد بسیار زیادی ویجت را برای انجام امور مختلف شامل انتخاب شبکه 2G/3G، GPS، Bluetooth، WiFi و تنظیم شفافیت تصویر در اختیار کاربر می‌گذارد. اگر افزایش عمر باتری برای‌شما اهمیت دارد، تمام این تنظیمات را تا هنگام لزوم غیرفعال‌کنید. همسان‌سازی اطلاعات نیز اولویت دوم در حفظ عمر باتری گوشی محسوب می‌شود. بسیاری از ویجت‌ها مانند نمونه‌های مربوط به سهام، آب و هوا و اخبار برای به‌روزرسانی اطلاعات، به‌طور مرتب به اینترنت متصل می‌شوند. هنگام نصب یا انجام تنظیمات اغلب این ویجت‌ها می‌توانید فواصل زمانی مشخصی را برای به‌روزرسانی اطلاعات تعیین کنید.

شکل 5- می‌توانید از صفحه Add Accounts برای همسان‌سازی تعداد بیشتری از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

بهتر است به‌ویژه در مواقع غیرضروری از فواصل زمانی بزرگ به طور فرضی فواصل دو ساعته استفاده کنید تا میزان کمتری از باتری صرف اتصال به اینترنت شود. همچنین می‌توانید قابلیت‌های همسان‌سازی پس‌زمینه را از طریق تنظیمات بخش Accounts & Sync به‌طور کامل غیرفعال‌کنید. به این ترتیب، برنامه‌های گوشی تنها زمانی برای همسان‌سازی اطلاعات اقدام می‌کنند که در پنجره اصلی درحال اجرا باشند.

پیکربندی تنظیمات
دوراز انتظار نیست که آندروئید به عنوان مخلوق گوگل مجموعه‌ای از قابلیت‌های مختلف را برای جست‌و‌جوی اطلاعات در اختیار کاربر بگذارد. اگر به طوردائم از گوشی خود برای جست‌جوی وب استفاده می‌کنید، به ‌احتمال تاکنون با ویجت Android Search آشنا شده‌ و آن را به‌کار گرفته‌اید. اما قابلیت‌های این ویجت بسیار پیچیده‌تر از یک نوار جست‌وجوی ساده است. در بخش Search‌ از تنظیمات گوشی آندروئید، مجموعه‌ای از ابزارهای مفید پنهان شده است (شکل6). در بخش Google Search Settings یک گزینه وجود دارد که قابلیت تکمیل خودکار کلمات را فعال‌می‌کند. این ویژگی هنگام تایپ‌کردن با انگشتان، بسیار مفید است و با درج دو حرف ابتدای واژه موردنظر، فهرستی از کلیدواژه‌های قابل جست‌وجو را نمایش می‌دهد. همچنین بدنیست به گزینه Searchable Items نگاهی بیاندازید. این گزینه امکان پیکربندی موقعیت و شکل ظاهری ویجت Android Search را فراهم می‌کند. با استفاده از این گزینه می‌توانید ویجت مذکور را برای جست‌و‌جوی اینترنت، تماس‌ها، فایل‌های موسیقی، ایمیل‌ها و حتی پیغام‌های متنی تنظیم کنید.

شکل 6- دربخش Search از منوی‌اصلی Settings می‌توانید گزینه Searchable Items را بیابید.

موقعیت، موقعیت، موقعیت
تا‌کنون گوشی‌های همراه در چند مورد زمینه را برای بهبود فناوری GPS‌ فراهم کرده‌اند. اما خدماتی مانند موقعیت‌یابی کوچه ‌به کوچه و خدمات مبتنی بر موقعیت جغرافیایی کاربران به تازگی به پلتفرم گوشی‌های همراه وارد شده است. در بخش Location‌ از تنظیمات گوشی آندروئید، دو گزینه برای استفاده از GPS وجود دارد. گزینه نخست با عنوان Use Wireless Network در واقع یک سیستم موقعیت و مسیریاب است که بر‌اساس شدت سیگنال دریافتی، موقعیت کاربر را تخمین می‌زند. دقت این گزینه حدود 2,2 کیلومتر است و برای ارائه تمام خدمات مبتنی برموقعیت کاربر که بر‌اساس کدپستی وی عرضه می‌شوند، کارایی دارد. گزینه دوم با عنوان Use GPS Satelites جزء تنظیمات AGPS محسوب می‌شود و دقتی حدود سه متر دارد. این گزینه می‌تواند هنگام استفاده از ویژگی‌هایی مانند مسیریابی کوچه ‌به‌کوچه و ثبت خط سیر مالک گوشی فعال شود. با وجود این که موقعیت‌یابی با استفاده از شبکه میزان کمتری از باتری مصرف می‌کند، آندروئید به قدری در مدیریت دریافت‌کننده GPS دقت دارد که در صورت فعال بودن دائمی هردو گزینه مذکور تغییر چندانی در عمر باتری مشاهده نمی‌شود.

شکل 7- گزینه Google Labs از طریق گزینه Labs واقع در منوی More از منوی اصلی برنامه Maps قابل دسترسی است.

بهره‌برداری بیشتر از نقشه‌ها با استفاده از Google Labs
برنامه Google Maps یکی از پرکاربردترین برنامه‌های پلتفرم اندروید است. از این برنامه می‌توانید برای یافتن مراکز مختلف به همراه آدرس، شماره و سایر اطلاعات تماس استفاده‌کنید. همچنین این برنامه امکان مسیر‌یابی و در گوشی‌هایی با اندروید نگارش 2 و بالاتر دستورالعمل‌های مسیریابی کوچه به کوچه را به صورت زنده در اختیار کاربر می‌گذارد. علاوه بر این موارد، ویژگی‌های مفید و پنهان دیگری نیز وجود دارند که از طریق Google Labs می‌توان آن‌ها را مورد دسترسی قرار‌داد. برای این منظور در برنامة Map دکمه Menu را فشار داده و گزینه More را انتخاب کنید. با این کار گزینه Lab به نمایش در می‌آید که درون آن فهرستی از ویژگی‌های مستقل و منتشر‌نشده مانند نوارتغییراندازه نقشه، یک گزینه برای اندازه‌گیری نقطه‌به‌نقطه و دکمه‌های میان‌بر اضافی را مشاهده می‌کنید.


نظرات() 


برچسب ها: News ، ترفند ،
دنبالک ها: سافت گذر ،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.